Aşırı Tüylenme Nedenleri

Aşırı Tüylenme Nedenleri

Aşırı Tüylenme Nedenleri nelerdir? Neden bazı insanlarda aşırı tüylenme olurken diğerleri böyle bir sorun yaşamıyor. Tüm bunları bilimsel kaynaklardan ve uzman görüşlerinden faydalanarak oluşturduğumuz aşağıdaki yazıda anlatmaya çalışacağız.

Aşırı Tüylenme Nedenleri
Aşırı Tüylenme Nedenleri

Tüylenme Nedir?

Vücuttaki olmaması gereken bölgelerde artış olmasıdır. Tüylerdeki artış ve kozmetik olarak rahatsızlık verecek düzeye gelmesine hirsutizm denilir. Hirsutizm vellüs denen yumuşak kılların terminal kıl denilen kalın kıllara dönüşümü sonucunda oluşan durumdur.

Kadınlarda Tüylenme

Tüylenme kadınlarda yüz bölgesinde, boyun, ense ve sırtta ise temel nedenin hormonsal bir bozukluk nedeni ile olduğu düşünülür. Vücut bölgesinde gözlenen tüylenmeler aşırı değilse genelde neden genetik kaynaklıdır. Hormonsal nedenli tüylenmeler de tıbbi yaklaşım ve gerekli tahliller yapılmalıdır.

Hormonsal Nedenli Tüylenme

Kadında hormonsal nedenli tüylenmeler de en çok etken polikistik over hastalığıdır. Polikistik over hastalığında adet düzensizlikleri, özellikle seyrek adet görme gözlenir. Bu kimseler genelde kiloludurlar.

Hafif şişman ya da şişman, cilt yağlı görünümdedir. Aslında polikistik over sendromunun temelinde bir glikoz metabolizma bozukluğu yatar. Glikoz metabolizma bozukluğu genetik nedenlerle aileden geçiş gösterir. Anneniz veya babanızda şeker hastalığı varsa ve adetleriniz düzensiz, tüylenmeniz de yukarıda söylendiği gibiyse polikistik over hastası olma ihtimaliniz yüksektir. Mutlaka bir kadın hastalıkları uzmanına görünmelisiniz.

Ağır Hormonsal Bozuklukla Birlikte Tüylenme

Daha ağır tüylenme şekli virilizmdir. Bu durumda hormonal bozukluk ağır ve aşırıdır. Erkek tipi saç dökülmesi, saçta kalınlaşma, kellik, klitoriste büyüme, vücut yapısında erkeksi değişim gözlenebilir. Daha çok ağır hormonal bozukluklarda ve bazı hormon üreten tümörlerde gözlenir. Testesteron hormonunun kan seviyeleri ne kadar yüksek ise tüylenme o derece ağır olacaktır. Böyle bir durumun tespiti durumunda öncelikle testesteron üreten kaynak tespit edilir. Tedavi kaynağa göre yapılmalıdır. Kadın hastalıkları ve Endokrinoloji uzmanlarının ortak bir çalışması gerekebilir.

Hormonsal Nedenli Tüylenmeler de Lazer Epilasyon Tedavisi

Tüylenme sebepleri doğru yaklaşımla tespit edilerek tedavisi sebebe yönelik etkin ve doğru tedavi uygulanırsa başarılı sonuçlar alınır. Tıbbi tedavi ve kıl temizleme yöntemleri birlikte kullanılırsa çözüm mükemmel olacaktır. Hormonsal sorununuzun tedavisi başlar başlamaz lazer epilasyon seanslarına da başlamanızda sakınca yoktur.

Hormonsal kaynaklı tüylenmeler oldukça kalın ve genelde yüz bölgesindedir. Bu bölge için en etkili lazer olarak düşündüğümüz diode lazer uygulamalarını yaptırmanızı öneririz.

Lazer Epilasyon

Bir cevap yazın