İple Kıl Alma, Friksiyon

Geçici Epilasyon Yöntemleri

İple Kıl Alma, Friksiyon yöntemleri hakkında bilgi vereceğiz. Bu yöntemler geçici epilasyon yöntemleridir.

İple Kıl Alma

iple kıl alma, Daha çok kuaförlerde uygulanan bir yöntemdir.

iplik ile alma
iplik ile alma

Bu metoda Arapça khite ve Mısırca fatlah denir. Batıda sık kullanılan bir yöntem değildir. Bununla öncelikli olarak kıl kökten alınır ve yüzde özellikle de kaş bölgesinde kullanılır. Çapraz pamuk iplik ile dağınık üçten beşe kadar kenardaki kıl hattı alınabilir.

Geleneksel olarak iple kıl alma, uygulayıcı ipin bir ucunu dişiyle ve diğer ucunu sol eliyle tutar. ıpliğin orta kısmı işaret parmağı ve sağ elin orta parmağı ile ilmik yapılır. Sonra uygulayıcı bu ilmiği bir seri istenmeyen tüyü sıkıştırmak için kullanır ve kılları kökten birden çeker. Ayrıca izlek sırasında ipliği tutan aletler de vardır.

Daha modern prosedürler uygulayıcının ipi dişle tutmasına gerek kalmayacak şekilde dizayn edilmiştir. iplik ile alma pahalı olmayan, düzenli, kesin ve hızlıdır. Çoğu insan bu yöntemin yolma ve cımbızla almaya göre daha az ağrılı olduğunu düşünür.

Bu yöntem kaş ve yüz kıllarını temizlemede iyi bir yöntem olarak düşünülür. Yolmaya benzer olarak, sonuç iki haftadan dört haftaya kadar sürer. Pek çok ülke iplik ile alma gibi yöntemleri uygulayanın lisanslı kozmetik uzmanı olma koşulunu aramaktadır.

iplik ile alma ağrı ve kaşıntıya neden olabilir. Bazı durumlarda bu folikülit gibi yan etkileri yapabilir. Folikülit kıl köklerinde bakteriyel enfeksiyon oluşmasıdır. Bu da ciltte kızarma, şişme ve cilt pigmentinde değişikliklere neden olur.

Friksiyon

Friksiyon popüler bir yöntem değildir; bazı insanlar bu yöntemi kol ve bacaklarda ki ince tüylerde etkili olduğunu düşünür. Bu yöntemde kaba bir yüzey, ponza taşı gibi maddelerle cildin yüzeyine sürtünerek tüylerin temizlenmesidir. Friksiyon, pahalı olmayan, hızlı, temelde acısız ve evde uygulanabilen bir yöntemdir Kullananlar bu yöntemin bacaklardaki ince tüylerde etkili olduğunu söylemektedir. Bazı kişiler tıraş ve ağda operasyonları arasında bu yöntemi kullanır. Bu yöntemin etkisi birkaç saatten birkaç güne kadar kısa sürer. Eğer çok sert sürtülürse bu cilt tahrişine neden olabilir ve yüz, kol, bikini bölgesi gibi hassas bölgelerde kullanılmaz. Bizim önermediğimiz bir yöntemdir.

Bir cevap yazın