Kalıcı Epilasyon Yöntemleri

Kalıcı Epilasyon Yöntemleri

Kalıcı Epilasyon Yöntemleri olarak bilinen iki yöntem vardır. Bunlardan bir tanesi lazer epilasyondur. Çok sayıda merkezde uygulanan ve dğünyaca kabul edilmiş bir yöntemdir. Birçok avantajı vardır. Diğer yöntem ise iğneli epilasyondur. İğneli epilasyon çok az durumun tedavisinde kullanılmaktadır.

Lazer epilasyon hızlı geniş alanlara uygulanabilen ve FDA tarafından kalıcı epilasyon metodu olarak tanımlanan bir yöntemdir. Diğer tüm yöntemlerin önüne geçerek birçok insanın umudu haline gelmiştir.

Lazer Epilasyon
Lazer Epilasyon

Birçok vücut bölgesinde güvenle kullanılmaktadır. Hızlı olması ciddi anlamda vakit kaybını önlemektedir.

Kıl kökünde ısı enerjisine dönüşen ışın demeti sayesinde kılın kökü kıl üretme fonksiyonunu kaybetmektedir.

İğneli epilasyona göre ağrısız denilebilir. Böcek sokması batma çamaşır lastiği çarpması gibi bir his en çok tarif edilendir.

Lazer atışlar şeklinde deri yüzeyine yoğunlaştırılmış ışık uygulanarak kıl köklerini tahrip etme işlemidir. Bu sırada etraf doku korunmalıdır. Epilasyon yapıldığında ışığın melanin tarafından tutulması amaçlanır. Bu nedenlerle açık cilt rengi koyu kıl rengi en ideal kombinasyondur. Beyaz kıl renginde lazer etkisizdir.

Açık renk cilt rengi koyu siyah kıl rengi lazer için en iyi kombinasyondur. Açık cilt renginde ciltte problem olma ihtimali en azdır. Koyu cilt renklerinde ise sonuçlar hem zor alınır hem de problemlere daha sık rastlanır.

En iyi cevap genital koltuk altı ve bacakta alınırken en zor cevap alınan Ya da tedavi edilen bölge yüzdür.
Seans sayısı kişiye ve yapılan bölgeye göre değişkenlik gösterir.
Tek seansta tüm vücuda bile uygulanabilir.
Göz bölgesine uygulama yapılmaz. Kullanıcı ve uygulanan kişi mutlaka gözlerine koruyucu gözlük takmalıdır.

Lazer ışınları cilt yüzeyine uygulandığında kılın yapısında bulunan siyah melanin pigmenti tarafında emilerek ısı enerjisine dönüşür. Isı enerjisine dönüşür. Ani oluşan yüksek ısı kıl kökünü tahrip eder. Kıl kökü kılı üretemez hale gelir.

 

Lazer Epilasyon Merkezleri

Lazer klinikleri sizin cilt ve kıl yapınıza göre uygun doz tespiti yaparak uygulamayı planlar. Test seansının uygulamadan önce yapılarak cilt reaksiyonlarının değerlendirilmesi en güvenli yoldur.
Pulse süresini uzatılarak enerjiyi yayılarak uygulanabilen cihazlar tercih edilmektedir. İşlem sırasında cildin aktif olarak soğutulması yan etkileri önleyerek etkin tedavi imkânı sağlar. Kontak soğutma, jel hava soğutma, kriyojen sprey en sık kullanılan yöntemlerdir.
Bronz tene lazer uygulaması yanlış bir uygulamadır. Ciltte reaksiyon leke, yanık ihtimali artar.
Amaç cilde hasar vermeden kıl folikülünü yok etmektir bu sebeple uygun değer koşullar sağlanmalıdır.

Uygulamadan sonraki ciltte kızarıklık oluşması normal bir bulgudur. Genellikle saatler içinde ya da birkaç günde kaybolur.
Her seanstan sonra 15- 20 gün içinde kıllar kendiliğinden dökülür.

Bir iki ay içinde seyrelerek tüyler tekrar çıkar.

Lazer büyüme fazındaki tüylere en çok etki eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir