Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon hakkında detaylı ve teknik bilgi vermeye çalışacağız.

Lazerin dermatolojide kullanımı

Son yıllarda lazer teknolojisindeki hızlı gelişim ve değişim özellikle epilasyon olmak üzere, dövme çıkarma, skar tedavisi, varis tedavisi gibi birçok alanda kullanımına olanak verdi.
Kurumsal olarak lazer 1917 de Albert Enstain teorisinin bir parçası olarak gelişti .

Lazer Epilasyon
Lazer Epilasyon

1960 da ilk Ruby lazer geliştirildi.Daha sonra Nd:yag lazer geliştirildi. 1962 de Argon ve CO2 lazerler geliştirildi.Bu gelişimler endüstriyel ve askeri amaçlı lazerlerin kullanımına yönelikti.
1980’li yıllardan sonra tıpta özellikle epilasyonda kullanım teorileri oluşmaya başladı.
Lazer güçlendirilmiş ışık demeti anlamına gelmektedir. Belli bir kaynaktan oluşturulan ışığın yoğunlaştırılarak belli bir noktaya yönlendirilmesi esasına dayanır.
Lazer ışını ancak gönderildiği bölge tarafından ya da doku tarafından tutulursa işe yarar.
Dokulara zarar vermeden işlem yapılmaya çalışılır.Yapılan işleme göre uygun dalga boyu seçilir.Böylece istenilen dokuya ulaşılır.
ılk kullanılmaya başlayan lazerler devamlı enerji veren lazerler di. Daha sonra atışlar yapabilen yani pulse şeklinde enerji verebilen lazerler geliştirildi.Bu sayede istenilen enerji ,istenilen sürede uygulanabilir hale gelmiştir.
Amaç seçici olarak istenilen dokuya ulaşmaktır. Lazer ışını bu dokuda çok kısa süreli yüksek dereceli ısıya, bu da dokuda tahribata sebep olacaktır. Yani ışın dalga boyu kıl için ayrı varis tedavisi için ayrı seçilir. Aynı zamanda istenilen tahribata yetecek etkin doz kullanılırsa işlem başarılı olur. Çok yüksek dozlar dikkatli kullanılmazsa etraftaki dokularda tahribata sebep olacaktır.

Lazer nasıl epilasyon yapar?

IŞINLA EPILASYON 3 MEKANıZMA ıLE BAŞARILIR

Fototermal harabiyet

Lokal ısıtma yoluyla
Foto enerji lazer kaynağından çıkarak kıl köklerine iletilir. Kıl bir maddedir. Lazer enerjisi madde içerisinde başka bir enerjiye yani ısıya dönüşür. Isı artışı anidir ve saniyenin çok daha küçük bir diliminde gerçekleşir. Kıl kökünde bu mili saniyelik ısı değişimi çok yüksek değerlere bazen 60-70 dereceye kadar çıkar. İşte bu ani ısı değişimi kıl köklerinde tahribata neden olur.

Fotomekanik harabiyet

Şok dalga üretimi yoluyla
Lazer enerjisi dalga şeklinde yayılan bir enerjidir. Bu nedenle oluşan dalga mekanik çarpma etkisi yapar. Çarpma kıl köklerindeki nazik hücrelerde harabiyete neden olur.

Fotokimyasal harabiyet

Singled oksijen veya serbest radikaller gibi toksik maddelerin üretimi yoluyla
Oluşan yukarıdaki reaksiyonlar kıl kökünde birtakım kimyasalların oluşumuna neden olur. Bu etki ise kıl kök hücrelerinin kimyasal ortamını bozarak tahribe neden olur.

FOTOTERMAL OLARAK KILI TAHRıP EDEN IŞIK KAYNAKLARI

• Long pulsed ruby (694nm)
• Long pulsed alexandrite (755nm)
• Long pulsed diode (810nm)
• Long pulsed Nd: YAG (1064nm)
• Intense pulsed light (yoğun pulsed light)

Radio frequency de fototermal olarak kılı harap eder.

Switched Nd: YAG lazerler (1064nm) topikal karbon süspansiyonu eklensin veya eklenmesin mekanik olarak kılı tahrip eder.
Fotodinamik tedavi ile lazer epilasyon ışık ile aktive edilen kimyasalları kullanır ve henüz tam olarak gelişmemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir