Tüylenme Tedavisi

Tüylenme Tedavisi

Tüylenme Tedavisi; Çoğu insan istenmeyen tüylerden kurtulmayı sadece kozmetik bir problem olarak görmektedir. Buna rağmen, yüz ve vücutta ki istenmeyen veya hoş olmayan tüyler duygusal ve sosyal problemlere neden olabilir. Bu sitede kalıcı ve geçici etkileri olan birçok yöntem hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tüylenme Tedavisi
Tüylenme Tedavisi

Tüyler geçici olarak depilasyon ve epilasyon ile temizlenebilir. Depilasyon cildin yüzeyindeki tüyleri temizler, epilasyon ise cildin altında ki kısmı dahil olmak üzere tüm tüyü temizler.
En dikkate değer depilasyon yöntemleri tıraş, kıl gidericisidir. Tıraş, elle tıraş bıçağı veya elektrikli tıraş makinesi kullanılarak yapılır. Kıl gidericiler, tüyü kimyasallar yoluyla yok eden krem ve losyonlardır.

Epilasyon

Epilasyon geçici Ya da kalıcı olarak iki kısımda incelenebilir. Kalıcı epilayon ile iğneli epilasyon ve lazer epilasyon kastedilmektedir.
Geçici Epilasyonun depilasyona göre daha uzun süreli etkisi vardır; birkaç günden birkaç haftaya kadar bu etkinlik devam eder. Epilasyon, cımbız , balmumu, ağda, iplik ve epilasyon aletleriyle yapılabilir. Cımbız ile alma, elle tüyleri tek tek kökünden çekerek yapılır.

Balmumu ile alma, bir katman sıcak veya soğuk balmumu cilde uygulanır ve bir parça kumaş ile hızla çekilir. Ağda balmumuna benzer fakat şekerlidir; balmumu yerine yapışkan bir malzeme kullanılır. iplik ile alma, kıvrım yapılmış ipliğin cilt üzerinde ileri geri hareketiyle tüy yakalanır ve çekilir. Bu iş için geliştirilmiş epilasyon aletleri elektrikle veya pille çalışırlar. Cımbıza göre daha hızlıdır bir kerede birden fazla tüyü alırlar.

Kalıcı Yöntemler

Kalıcı yöntemlerden ilki oldukça eskiden beri kullanılan iğneli epilasyon yöntemidir. Bu yöntem uygun şekilde uygulandığında kalıcıdır. Tüy kalınlığındaki metal iğne kıl köküne cildi zedelemeden sokulur. Sonra kıl köküne iğne yoluyla elektrik gönderilir. Kıl kökü tekrar kıl üretmesini engelleyecek şekilde tahrip edilmiş olur.
Diğer en başarılı yöntem ise lazer ile yapılır. FDA tarafından kalıcı yöntemler olarak tanımlanmaktadır.

Lazerde tüylerden kurtulma veya azalma, belirli bir dalga boyunda ki ışığın bir el aleti yardımı ile cilde transfer edilmesiyle sağlanır. Kıldaki koyu pigment, lazer ışığının kıl tarafından tutulmasını sağlar. Enerji milisaniyelik bir sürede ısıya dönüşür. Bu ısı kıl kökünün zarar görmesine neden olur. Kılın gelişmesi azalır yada tamamen yok olur. Yöntem koyu kıllarda daha fazla başarılıdır. Daha ince kılların, lazer ışığı çekebilmek için yeteri kadar boya maddesi bulunmamaktadır. Ayva tüylerinde lazerin etkinliği yoktur.

İlaç Tedavisi

Ayrıca, ilaç tedavisi yoluyla, kıl gelişimini engellenebilmektedir. İstenmeyen kılların azalmasında çeşitli derecelerde başarı gösteren ağız yoluyla ilaç tedavisinin yanında güncel ilaç tedavilerde vardır. Bu tedaviler hastanın durumuna göre doktor tarafından düzenlenmektedir. Daha yeni ve etkin tedavi arayışları devam etmektedir.

iğneli epilasyon veya lazer uygulamayı seçecekseniz doğru yerde yaptırmanız önemlidir. Ülkemizde lazer epilasyon uygulaması sadece doktorların yönettiği merkezlerde mümkündür.

Lazer Epilasyon

Bir cevap yazın