Vücut Kılları Nasıl Oluşur

Vücut Kılları Nasıl Oluşur

Vücut Kılları Nasıl Oluşur? Kıl yapısı ve özellikleri hakkında genel bilgi vereceğiz. Ayrıca bu bölümde istenmeyen kılların tedavisi hakkında görüşlerimize yer verilmiştir.
Kıl, insan vücudunda daha rahimdeyken görülmeye başlar. Cenin 22 haftalık olmadan, çoktan 5 milyon kıl kökü vücutta oluşmuştur.

Vücut Kılları Nasıl Oluşur
Vücut Kılları Nasıl Oluşur

Kıl, cildin içinde bulunan kıl kökü ve vücudun üstünde bulunan kıl şaftından oluşmaktadır.Kıl kökü, her birinin belirli bir fonksiyonu olan birçok katmandan oluşmuştur. Papilla, kıl kökünün temelinde bulunmaktadır. Kılcal damarlar papillayla bağlantılıdırlar ve hücrelere kan gitmesini sağlarlar.

Kıl kökü iç ve dış olmak üzere iki katmanla çevrilidir. Bu katmanlar hem kıl şaftının zarar görmesini engellemek hem de kılın uygun yönde uzamasını sağlamak için dizayn edilmiştir. ıç katman, kıl şaftının yanında oluşur ve yağ bezlerinde sonlanır. Dış katman, bezlere doğru oluşur ve erector pili kasta sonlanır.

Kıl şaftı, üst katmanı protein olan keratin ismindeki katı maddeyi kapsamaktadır. Omurilik olarak bilinen en içteki katman her kıl şaftında bulunmaz. Korteks olarak bilinen ikinci katman, kıl şaftının büyük kısmını oluşturmaktadır. Kıl rengi çoğunlukla bu katmanın içerdiği pigment tarafından belirlenir. En dıştaki katman üst deri olarak adlandırılır. Bu bir seri üst üste binen hücrelerden oluşmaktadır.Kılın canlılığı parlaklığı üst deriden gelmektedir.

Kıl gelişimi aşamaları

Kıl günde ortalama 0.3-0.4 mm uzar. Kıl gelişiminde üç farklı aşama vardır.

Catagen Aşaması

Bu geçişle ilgili aralık iki üç hafta kadar sürer. kılın yaklaşık %3’ü bu aşamadadır. Bu periyotta herhangi bir kıl gelişimi olmamasına rağmen, kıl kökü katmanının dış kısmı çeker ve kendini kıl köküne yapıştırır.

Telogen Aşaması

Bu aşama dinlenme periyodu olarak bilinir ve kılın yaklaşık % 15’inin bulunduğu aşamadır. Telogen saç için 100 gün civarında sürer ve bu aşama için diğer vücut kıllarına göre dikkat çekici şekilde uzun bir süredir.

Anagen Aşaması

Bu aşama aktivite periyodu olarak tanımlanır. Kıl hücrelerinin bölündüğü ve yeni kıl gelişiminin olduğu aşamadır. Bu aşama iki yıldan altı yıla kadar sürebilir. Bu periyodun daha kısa olması kıl büyüme ve gelişim problemi olan kişilerde görülür.

Lazer Epilasyon

Bir cevap yazın